O nas

La Bottega Toscana żyje „slow”: pragniemy uchronić przed zapomnieniem regionalne potrawy, które przetrwały na toskańskiej prowincji niezmienione dzięki przekazywanym z pokolenia na pokolenia przepisom, gdzie do dziś oliwki i grona winne najczęściej zbierane są ręcznie, a tradycyjne produkty, które ruch Slow Food zamierza wyprowadzić z podziemia, wytwarzane są z poszanowaniem dla tradycji. Tylko tradycyjne metody przetwarzania żywności takie jak wędzenie, duszenie, marynowanie, dojrzewanie zapewniają potrawom unikatowy smak i zapach. A wyborne toskańskie wina gwarantują udany wieczór, dobre samopoczucie i długowieczność.

Filozofia Slow Food ma też szerszy wymiar, przenosi się na inne sfery życia. By żyć w stylu slow, należy przypomnieć sobie o jednej z podstawowych wartości egzystencji, jaką jest - dobrze rozumiana - zmysłowa przyjemność. Przyjemność, jaką daje chwila wytchnienia, spokoju, jaką daje czas spędzony wśród przyjaciół; wreszcie przyjemność ze smakowania - zarówno dobrego jedzenia, jak i po prostu głębi i różnorodności życia.

Ideę slow food staraliśmy się pielęgnować także w naszym poprzednim lokalu prowadzonym z powodzeniem na Kabatach. Oto co pisał o nas w tamtym okresie znany warszwki dziennikarz i znawca Włoch, obecnie szef Ośrodka Kultury Polskiej w Rzymie, p. Jarosław Mikołajewski:

„Najbardzej (...) lubię piątki, bo w piątki jest cacciucco alla livornese – zupa rybna z Livorno, miasta, które leży w tej samej Toskanii, skad pochodzi właściciel Marco Salvadori, kucharski majster nad majstry, człowiek żarliwy, dowcipny i skromny.”

W naszych skromnych progach nakręcony został teledysk do najnowszego singla włoskiego piosenkarza Marco Bocchino w duecie z Olą Szwed, z którym wystąpili i zajęli II miejsce w polskiej edycji Eurowizja 2009. Marco Bocchino cieszy się w Polsce dużą popularnością także dzięki występom w programie „Europa da się lubić”, ma spore grono fanów i „wielbicielek”, zobacz www.marcobocchino.com. W naszym lokalu można otrzymać egzemplarz płyty Marco Bocchino z jego najnowszym singlem.

Nazwa La Bottega Toscana

Bottega oznacza w dialekcie toskańskim po prostu mały sklepik, jakich zostało już niewiele , gdzie można było kupić lokalne wina, sery, a także domowe makarony i inne wyroby gospodarskie.
Tak zwana "bottega toscana" najbardziej przypomina francuskie boutique'i, lecz dużo więcej w niej elementów i produktów charakterystycznych dla danego miejsca.